fbpx

Contact

Neem contact met ons op.

Openingstijden app

Maandag tot en met donderdag: 8:30 tot 22:00 uur
Vrijdag: 8:30 tot 16:00 uur
Zaterdag: 10:00 tot 16:00 uur
Zondag: 10:00 tot 22:00 uur

Bezoekadres

Lopendediep 5
9712 NV
Groningen

KvK: 66929237
BTW: NL8567.56.623.B01
IBAN: NL93 ABNA 0483 1544 31

In ieder bedrijf komt het vroeg of laat wel een keer voor, er is sprake van prijs- en/of efficiencyverschillen.

Maar wat is precies het verschil? En hoe moet je ermee rekenen?

Dat legt Mr. Chadd hier haarfijn voor je uit!

efficiency en prijsverschil
Prijsverschillen
Een prijsverschil komt voor wanneer de gecalculeerde inkoopprijs (zoals je hem had verwacht) en de werkelijke inkoopprijs van elkaar verschillen. De formule om prijsverschillen uit te rekenen is:

Prijsverschil: Sp-Wp*Wh

Waarbij:

  • Sp = standaardprijs per eenheid
  • Wp = werkelijke prijs per eenheid
  • Wh = werkelijke hoeveelheid per stuk

Efficiencyverschillen
Een efficiencyverschil komt voor wanneer de standaardhoeveelheid (hoeveel je normaal gesproken verbruikt) en het werkelijke verbruik verschillen. Een efficiencyverschil wordt ook wel een hoeveelheidsverschil genoemd, deze termen betekenen hetzelfde. De formule om efficiencyverschillen uit te rekenen is:

Efficiencyverschil: Sh-Wh*Sp

Waarbij:

    • Sh = standaardhoeveelheid per eenheid
    • Wh = werkelijke hoeveelheid per stuk
    • Sp = Standaardprijs per eenheid

Zo werkt de app

Dit klinkt nogal lastig, laten we het even oefenen aan de hand van een voorbeeldje!

Stel je de volgende situatie voor:

    • De werkelijke productie is 20.000 stuks
    • De werkelijk afzet is 18.000 stuks
    • De normale bezetting is 22.000 stuks
    • De variabele kosten per stuk komen voort uit:
      • Loonkosten €1 per stuk
      • Grondstoffen €2 per stuk (2kg met een prijs van €1 per kg.)
    • Uiteindelijk blijkt dat er 36.000 kg grondstof verbruikt is en dat daar in totaal €29.400 voor is betaald.

Sp = €1 per kg
Wp = €29.400 / 36000 = €0,82
Sh = 20.000 * 2 kg = 40.000 kg
Wh = 36.000 kg

Het prijsverschil is dan:

Prijsverschil: Sp-Wp*Wh=1-0,82*36000=6480 voordelig

Het efficiencyverschil is dan:

 Efficiencyverschil: Sh-Wh*Sp=40.000-36.000*1=4000 voordelig

En nu kun je zelf even oefenen! Probeer de volgende oefenopgave eens:
Stel je de volgende situatie voor:

  • De werkelijke productie is 28.000 stuks
  • De werkelijk afzet is 25.000 stuks
  • De normale bezetting is 26.500 stuks
  • De variabele kosten per stuk komen voort uit:
    • Loonkosten €2 per stuk
    • Grondstoffen €5 per stuk (2kg met een prijs van €2,50 per kg.)
  • Uiteindelijk blijkt dat er 46.000 kg grondstof verbruikt is en dat daar in totaal €33.300 voor is betaald.

Wat is dan het prijs- en efficiencyverschil?

 

 

 

Deze uitleg is geschreven door Jeroen.

Chat
Chat

Hulp nodig met je huiswerk?

Loop je tegen een lastige berekening aan of ben je even kwijt of je ‘word’ met een d of een dt schrijft? Meld je nu aan en stuur Mr. Chadd een bericht!

icon-external-link cancel close check cog graduate navigatedown icon-info icon-phone icon-mail icon-chat icon-facebook icon-instagram icon-twitter icon-youtube icon-play icon-eye whatsapp